Інформаційна лінія
0800-30-15-86
e-mail: water@vodokanal.if.ua

Лінія обробки мулу

У 2008р. комунальне підприємство «Івано-Франківськводоекотехпром» відібрано одним з учасників проекту «Розвиток міської інфраструктури», фінансованого за кошти Міжнародного банку реконструкції та розвитку. Основними цілями Проекту стали інвестиції в реабілітацію систем водопостачання та водовідведення, а також інвестиції в енергозбереження вибраних підприємств.

Зазначимо, що за час впровадження вказаного Проекту комунальним підприємством «Івано-Франківськводоекотехпром» освоєно кошти на суму 10 823, 6 тис. дол. США, передбачені на здійснення закупівель товарів, послуг консультантів, а також постачання та монтаж обладнання.

Протягом 2010-2012рр. КП «Івано-Франківськводоекотехпром» розроблена та затверджена проектно-кошторисна документація проекту «Реконструкція каналізаційних очисних споруд та будівництво лінії обробки мулу для міста Івано-Франківська”. Проектні роботи вартістю 607 555,00 дол. США виконані консорціумом CH2MHіll International Ltd. та WPK Eko-Konsulting (США-Польща) за рахунок коштів Позики та Гранту SIDA. Ними передбачено поетапне впровадження двох пускових комплексів (лотів):

Етап І. «Реконструкція каналізаційних очисних споруд м. Івано-Франківська» – реконструкція блоку механічного та біологічного очищення стічних вод, що забезпечить його відповідність встановленим нормативним показникам вмісту забруднюючих речовин, що відводяться в річку Бистриця.

Етап ІІ. «Будівництво лінії обробки мулу» – збір, висушування та ферментація осаду стічних вод, наслідком якого є утворення біогазу, що в результаті когенерації перетворюється на електроенергію.

Проектно-кошторисна документація на два пускові комплекси (стадії «П») пройшла комплексну експертизу в ДП «Укрдержбудекспертиза» (експертний висновок №00-0008/1-12/ІЗ від 06.11.2012р.). Мета проекту – забезпечення надійності роботи каналізаційних очисних споруд, покращення якості очищення стічних вод, обробка мулу з подальшим використанням біогазу та, відповідно, зниження споживання електроенергії підприємством.

Першим за реалізацією став проект «Реконструкція каналізаційних очисних споруд м. Івано-Франківська» (8 509,5 тис дол. США), успішно впроваджений протягом 2012-2014рр. консорціумом «Ekolog sp. z. o. o.» – «PIOS Ekoklar sp. z. o. o.» (Польща).

За час виконання контракту підрядником виконано реконструкцію каналізаційно-очисних споруд КП «Івано-Франківськводоекотехпром», зокрема:

  • замінено значну частину технологічного обладнання: нові мулососи та мулоскреби з нержавіючої сталі на чотирьох первинних відстійниках та семи вторинних відстійниках; насоси відкачування осаду; встановлено решітки для грубого механічного очищення з нержавіючої сталі;
  • замінено технологію біологічного очищення в аеротенках: побудовано камери денітрифікації та нітрифікації, встановлено змішувачі та насоси внутрішньої циркуляції, встановлено нову систему аерації – систему мембранно-дискових дифузорів; замінено систему рециркуляції активного мулу (нова насосна станція);
  • збудовано нові системи видалення піску та жиру, будівлі сепарації піску; камери розподілу технологічних ліній; насосну станцію рециркульованого мулу, станцію зняття фосфатів;
  • здійснено автоматизацію роботи технологічного процесу очищення стічних вод;
  • здійснено реконструкцію всіх розподільчих та мулових камер;
  • встановлено нове обладнання повітродувок.

Згідно з сертифікатом ІУ №164150060495 від 06.01.2015р. Державна архітектурно-будівельна інспекція України засвідчила відповідність закінченого будівництвом об’єкта «Реконструкція каналізаційних очисних споруд м. Івано-Франківська» вимогам проектної документації та підтвердила його готовність до експлуатації.

Як і очікувалося, результатами реконструкції КОС стали, зокрема:

  • Покращення якості очищення стічних вод: зменшення частки забруднюючих речовин (12 з 18 показників проаналізованих показників забруднюючих речовин);
  • Зменшення споживання електроенергії станції аерації (на 21,9%: у порівнянні 11 місяців 2011р. та 11 місяців 2015р.).

Таким чином, виконання першого етапу модернізації очисних споруд  м. Івано-Франківська дозволило підприємству досягти ряд показників з енергозбереження та якості очищення стічних вод, однак повна реалізація даного проекту сприятиме вирішенню надзвичайно гострої екологічної проблеми надмірного накопичення осаду на мулових майданчиках.

Так, станом на 01.01.2016р. на мулових майданчиках станції аерації накопичено 313 112,88 т зневодненого осаду і надлишкового мулу вологістю 79% (при проектному обсязі накопичення 100 000 т зневодненого мулу загальною площею 28 800 м2). Муловий став переповнений, тому зневоднений осад вивезений з мулових майданчиків, за допомогою вертикальних і горизонтальних дренажів відбувається процес зневоднення і складується на території станції аерації. Надмірна кількість мулу та незадовільний стан захисних споруд є загрозою екологічної катастрофи для всього регіону, оскільки очисні споруди підприємства знаходяться на околиці села Ямниця, поблизу сіл Клузів, Тязів, Єзупіль, у безпосередній близькості до берега р. Бистриця, яка впадає у р. Дністер.

Впровадження ІІ частини проекту – «Будівництво лінії обробки мулу» – матиме значний екологічний та економічний ефект.

Зокрема, реалізація цієї частини проекту дозволить отримувати біогаз і виробляти електроенергію в кількості 3,5 млн. кВт. год./рік, зменшити кількість мулу, що утворюється в результаті очищення стічних вод у 50 разів, та зменшити на 80% кількість викидів метану в атмосферу. Згідно з розрахунками для досягнення енергоощадного та екологічного ефекту, підприємству необхідне додаткове фінансування в розмірі 12,0 млн. дол. США.

КП «Івано-Франківськводоекотехпром» має повну підтримку власника, Івано-Франківської міської ради, її виконавчого комітету та особисто міського голови Івано-Франківська, щодо необхідності реалізації другої частини проекту.

31.03.2014 року на сесії Івано-Франківської міської ради прийнято рішення «Про підтримку участі підприємства у впровадженні проекту «Будівництво лінії обробки мулу для міста Івано-Франківська». Цим рішенням Івано-Франківська міська рада надала згоду як Гаранта виконання зобов’язань фінансового характеру перед потенційними інвесторами та кредиторами.

Таким чином, на сьогоднішній день, підприємство має розроблений комплексний проект, який схвалений спеціалізованої державною експертною установою, досвід успішної реалізації великих інвестиційних проектів з досягненням запланованих результатів, команду фахівців з досвідом відповідної роботи, підтримку органів місцевого самоврядування та особисто міського голови.

Буклет інвестиційного проекту